Pogrzeb dziecka to bardzo trudna chwila dla każdego rodzica. Niezależnie od tego, czy mowa o pogrzebie kilkulatka, dziecka martwo urodzonego, czy zmarłego w łonie matki. Zgodnie z prawem każdy rodzic może zorganizować pogrzeb.

Niepłodność i poronienia

Coraz więcej par zmaga się z niepłodnością. Mimo największych starań ich marzenia o zostaniu rodzicami często nie mogą się ziścić lub zostają zrealizowane na bardzo krótko. Szacuje się, że w Polsce problem z niepłodnością ma prawie 1,5 mln par. Martwe urodzenie lub poronienie to prawdziwy cios dla wszystkich rodziców. W takiej sytuacji wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zorganizować pogrzeb dziecka nienarodzonego.

Pogrzeb dzieci nienarodzonych — jeśli płeć jest nieznana

Zgodnie z prawem każdy może pochować swoje dziecko, niezależnie od tego jak długo trwała ciąża. W sytuacji, kiedy doszło do poronienia, rodzina ma prawo wnioskować o wydanie ciała swojego nienarodzonego dziecka. W takiej sytuacji lekarz wydaje również kartę zgonu i pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. W przypadku kiedy płeć dziecka jest niemożliwa lub trudna do ustalenia rodzice mają dwie możliwości. Mogą zorganizować pogrzeb na swój koszt lub przeprowadzić badania genetyczne, które pozwolą ustalić płeć. Badanie te dadzą możliwość zgłoszenia śmierci do USC. Tym samym rodzina będzie mogła ubiegać się zwrot zasiłku pogrzebowego, urlop i zasiłek macierzyński. Niestety koszt badań genetycznych muszą ponieść rodzice. Ich cena waha się między 400 a 500 zł.

Pogrzeb dzieci nienarodzonych — kiedy płeć dziecka jest znana

Kiedy płeć dziecka jest znana, lekarz od razu może wystawić kartę zgonu i pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. Następnie z tymi dokumentami rodzina musi udać się do USC, gdzie wypełnią dodatkowe wnioski. Rodzice mają rok od śmierci dziecka na złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy. Następnie w zakładzie pogrzebowym można rozpocząć przygotowanie do pogrzebu dziecka.

Kwestie formalne bywają czasochłonne, a wiele osób może czuć się bardzo zagubionych w zawiłościach logistycznych. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Witwicka Wrocław pomoże rodzinom w przejściu przez ten trudny czas i zorganizuje godne pożegnanie każdego maluszka. Pracownicy przejmą na siebie wiele kwestii, okażą wsparcie i zapewnią odpowiednie akcesoria i oprawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here