Osoby, które posiadają dom z ogrodem, powinny zastanowić się nad wydzielaniem przestrzeni do zabawy dla swoich pociech. Przebywanie na świeżym powietrzu rozwija umiejętności ruchowe malucha i wpływa na jego koncentrację i odporność. Organizując miejsce rozrywki dla dziecka, warto postawić na sprzęty, które będą dla niego bezpieczne. Jakie urządzenia wybrać? Podpowiadamy.

Piaskownica

Piaskownica w przydomowym ogrodzie często dostarcza maluchowi wiele rozrywki. Jej rozmiar powinien być uzależniony od wieku dziecka. W przypadku młodszych wystarczy jeżeli będzie miała 120 cm długości boków, z kolei dla starszych optymalne wymiary to 150 × 150 cm.

Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, żeby dbać o regularną dezynfekcję i wymianę piasku, ponieważ w przeciwnym razie może stać się on wylęgarnią zarazków. Należy też pilnować, aby dziecko po zabawie myło ręce.

Huśtawki ogrodowe i tory przeszkód

Dla starszych dzieci warto postawić w ogrodzie wielofunkcyjny domek lub tor przeszkód. Najprostsze domki wyposażone są zjeżdżalnie i huśtawkę. Warto jednak zwrócić uwagę na ich stabilność. Najlepiej wybrać te modele, które mocowane są do podłoża na stałe, przez co niemożliwe jest ich przewrócenie się, dzięki czemu nie stwarzają zagrożenia dla malucha.

Z kolei starszaki ucieszą się jeżeli w przydomowym ogrodzie stanie tor przeszkód dla dzieci składający się na przykład ze ścianki wspinaczkowej o łagodnym nachyleniu lub drążków, drabinek czy małpiego gaju. Sprzęty takie dobrze jest zamontować na amortyzującym upadki podłożu.

Trampolina

Warto w swoim ogrodzie umieścić również trampolinę. Jest to urządzenie, z którego mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli. Umożliwia połączenie aktywności fizycznej poprawiającej kondycję ze świetną zabawą. Warto jednak zadbać o względy bezpieczeństwa i zamontować przy niej siatkę wewnętrzną lub zewnętrzną, by zminimalizować ryzyko powstania kontuzji i niebezpiecznych wypadków.

Jakie inne sprzęty można umieścić w swoim przydomowym ogrodzie?

Do sprzętów, które można umieścić w przydomowym ogrodzie, zaliczają się także różnego rodzaju bujaki nazywane też sprężynowcami. Dedykowane są głównie najmłodszym. Na placu zabaw można postawić też karuzele i zjeżdżalnie. W przypadku starszych dzieci warto zamontować kosz do gry w koszykówkę.

Urządzając przydomowy plac zabaw, warto zadbać o zapewnienie swoim pociechom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa przez umieszczenie na nim mat i siatek amortyzujących. Dobrze też zwrócić uwagę na jakość wykonania wybranych przez nas urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here