Rytm życia w ostatnich dziesięcioleciach znacznie przyspieszył, głównie ze względu na zmianę ilości czasu poświęcanego na sen. Często zapominamy, że sen jest głównym źródłem energii, aby produktywnie pracować. By w pełni się zregenerować, potrzeba średnio 8 godzin snu. W tym czasie przyspieszone zostają również procesy przemiany materii i odnowy komórek, dlatego sen trwający 7-9 godzin nazywany jest “snem dla piękna”.

Normy snu

Od lat 50. ubiegłego wieku w wyniku badań naukowcy doszli do wniosku, że czas zdrowego snu zależy przede wszystkim od wieku osoby, a zdrowy sen i uroda są mocno ze sobą związane. Na podstawie tych danych wszyscy ludzie zostali podzieleni na grupy wiekowe, a dla każdej z nich opracowano zalecenia dotyczące zdrowego snu:

Grupa wiekowa Zalecane godziny snu na dobę
Noworodek 0-3 miesięcy 14-17 godzin (Narodowa Fundacja Snu)

Brak rekomendacji (Amerykańska Akademia Medycyny Snu)

Niemowlę 4-12 miesięcy 12-16 godzin na dobę (w tym sen dzienny)
Okres poniemowlęcy 1-3 lata 11-14 godzin na dobę (w tym sen dzienny)
Przedszkolak 3-5 lat 10-13 godzin na dobę (w tym sen dzienny)
Uczeń 6-12 lat 9-12 godzin na dobę
Nastolatek 13-18 lat 8-10 godzin na dobę
Osoba dorosła 18-60 lat 7 i więcej godzin na dobę
61-64 lat 7-9 godzin na dobę
65 lat lub więcej 7-8 godzin na dobę

Jak można zauważyć na podstawie tabeli, minimalny czas, który osoba powinna przeznaczać na spanie wynosi 7 godzin. Jednak czasem zdarza się tak, że nawet po przespaniu niezbędnej ilości godzin wstajemy z łóżka mało wypoczęci. Aby organizm otrzymał niezbędny ładunek żywotności i energii, warunkiem wstępnym staje się jakość snu. Wielokrotne przerwy w spaniu i zaburzenia snu sygnalizują nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu lub nieodpowiednie warunki do spania.

Sen a życie w metropolii

Sen jest dobry, ale dla większości współczesnych ludzi prawdziwym problemem jest to, jak znaleźć czas na odpowiedni sen. Głównym błędem jest próba zmieszczenia 8 godzin snu w godzinach nocnych: z powodu pracy, częstych lotów, nocnych zmian itp. to zadanie może stać się praktycznie niemożliwe do zrealizowania, nawet jeśli dysponuje się wspaniałą sypialnią, nowoczesnym łóżkiem i kupiono poduszki korekcyjne do spania.

W wyniku wielu eksperymentów pojawiła się kontrowersyjna metoda snu wielofazowego, zgodnie z którą sen nocny powinien zostać skrócony z 8 do 3-5 godzin, a resztę czasu na sen człowiek powinien znaleźć w ciągu dnia, organizując sobie kilka drzemek. W tej technice wszystko jest czysto indywidualne, ale nawyk dobrego snu może wyrobić każdy, niezależnie od wieku i stylu życia.

Jest jednak wyjście z sytuacji

Aby poprawić jakość snu i odpoczynku, należy zwrócić uwagę na 7 ważnych aspektów:

  • Systematyczność. Kładąc się spać codziennie o tej samej porze można uporządkować funkcjonowanie swojego organizmu i przyzwyczaić go do regularności.
  • Temperatura. Chłodne i świeże powietrze zapewnia spokojny sen, dlatego pomieszczenie powinno być zawsze dobrze wietrzone.
  • Ciemność. W zmierzchu procesy mózgowe stopniowo spowalniają, a układ nerwowy uspokaja się, co pomaga szybciej zasnąć.
  • Zmiana nastroju. Jeśli trudno jest Ci zasnąć, warto wstać z łóżka i spróbować zwrócić uwagę na coś przyjemnego, a do łóżka wrócić, gdy poczujesz się gotowy, by zasnąć.
  • Rezygnacja z kofeiny i alkoholu w dużych ilościach, szczególnie wieczorem.
  • Relaks. Pozwól sobie na relaks, przesuwając wszystkie problemy i zmartwienia na kolejny dzień.
  • Poprawnie dobrane poduszki ortopedyczne i wygodna kołdra. Taka ortopedyczna poduszka do spania ma przystępną cenę, zapewnia komfortowy wypoczynek, a jednocześnie pomaga korektować postawę śpiącego.

Nic Cię nie powstrzyma przed wystarczającą ilością snu

Sen i relaks to poczucie przytulności i komfortu, kiedy ciało może się całkowicie zrelaksować. Niewłaściwa pozycja szyi lub głowy może być poważną przeszkodą w odpoczynku. Drętwienie mięśni, bóle głowy, osteochondroza, dolegliwości w odcinku szyjnym kręgosłupa – to tylko kilka pozycji z licznej listy chorób i problemów.

Poduszka ortopedyczna Ortek ma za zadanie zapobiegać dyskomfortu, który uniemożliwia nam pełny odpoczynek.

W tym celu opracowano ergonomiczny kształt zapewniający naturalną, najwygodniejszą pozycję ciała oraz specjalne wypełniacze, które nie wywołują reakcji alergicznych. Różne modele poduszek ortopedycznych pozwalają uwzględnić indywidualne potrzeby każdego.

Pamiętaj, aby przy wyborze wziąć pod uwagę swoje preferencje, ponieważ wszyscy jesteśmy różni. Zadbaj o swoje zdrowie tak, jak tego potrzebujesz!

Ciesz się swoimi marzeniami i słodkim snem!

Źródło: https://www.ortek.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here