Dla niektórych osób redukcja jest pewnym magicznym procesem, wręcz niemożliwym do osiągnięcia. Jednak okazuje się, że sporo jest w nim matematyki i aby zrzucić masę ciała trzeba wprowadzić swój organizm w tak zwany deficyt kaloryczny. Jest to sytuacja, w której przyjmujemy mniejszą ilość kalorii niż jest nam potrzebna. Wówczas organizm musi pozyskiwać energię ze zmagazynowanych zapasów i najlepiej, aby były to zapasy tłuszczu. Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i jaka wielkość deficytu powinna być odpowiednia, aby odchudzać się zdrowo?
Skorzystaj z prostych aplikacji, czyli kalkulatorów zapotrzebowania energetycznego
Oczywiście, zapotrzebowanie kaloryczne może być obliczone za pomocą wzoru, jeśli jednak jesteś człowiekiem, który woli korzystać z prostych, gotowych rozwiązań to nie musisz liczyć tego samodzielnie i z powodzeniem możesz skorzystać z różnego rodzaju aplikacji, czyli tak zwanych kalkulatorów zapotrzebowania energetycznego. Znajdziesz ich bardzo wiele chociażby w samej wyszukiwarce internetowej.
W takim kalkulatorze musisz określić swoją płeć, swój wiek, swoją aktualną wagę, a także swój wzrost oraz swoją dzienną aktywność fizyczną. Tak naprawdę są to podstawowe informacje, a jedyną trudnością jaką możemy napotkać to określenie swojej aktywności. W tym przypadku zaleca się wybrać aktywność odrobinę mniejszą niż tą, którą wydaje się nam, że mamy, gdyż wówczas efekty będą pewniejsze.
Możemy też sobie założyć ile treningów tygodniowo tygodniowo będziemy chcieli rozpocząć i zadeklarować w kalkulatorze tę właśnie wartość już pod kątem przyszłej diety. To najprostsza odpowiedź na to, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne bo od razu otrzymamy informację o tym, ile dziennie kalorii powinniśmy przyjmować, a nawet otrzymamy konkretny podział na składniki odżywcze, czyli ile powinniśmy przyjmować białka, ile cukrów czyli węglowodanów, a ile tłuszczy.
Czym jest deficyt kaloryczny?
Jak sama nazwa wskazuje, deficyt to jest pewny niedobór ilości kalorii względem zapotrzebowania. Aby tracić około pół kilograma masy ciała na tydzień najlepiej jest wejść w deficyt kaloryczny dzienny rzędu 300-500 kalorii. Oznacza to, że od od liczby kalorii, którą powinniśmy każdego dnia spożywać musimy odjąć właśnie te 300-500 kalorii. Najprościej jest to zrobić poprzez odpowiednią dietę i tutaj nieodzowne mogą być porady dietetyka. Po taką konsultację można zgłosić się na przykład do specjalisty ze strony projektzdrowie.info.
Jaki inny sposób można jeszcze osiągnąć deficyt kaloryczny?
Na przykład poprzez regularne treningi. Każdy trening zwiększa zapotrzebowanie naszego organizmu na energię, możemy więc jeść dokładnie tyle samo ile jedliśmy według naszego zapotrzebowania, a jednocześnie też rozpoczynamy treningi. Wystarczające jest, aby był to trening wykonywany około 3-4 razy w tygodniu. W ten sposób nasz organizm będzie spalał część kalorii i wytworzy to pożądany deficyt.