Być może wybór koloru w żadnym pomieszczeniu nie jest tak istotny jak w pokoju dziecinnym. W końcu percepcja kolorów u dzieci jest znacznie bardziej wrażliwa i znacząca niż u dorosłych. Jakie kolory wolisz, aby przestrzeń była odpowiednia dla dziecka?

Starając się, aby pokój dziecięcy nie był nudny, nie należy go przekształcać w poligon testowy do eksperymentów projektowych. Czas takżę zrezygnować z „różowo-niebieskiego” standardu. Magda Knappe, projektant wnętrz, podzieliła się kilkoma wskazówkami, jak dobrać odpowiednią kolorystykę do pokoju dziecięcego.

Kolory żywe czy neutralne?

Kolorystyka wpływa nie tylko na atrakcyjność wnętrza, ale także na nastrój, a nawet samopoczucie dziecka. Psychologowie zauważyli, że gust dziecka zmienia się z biegiem lat. Jeśli w wieku 5-9 lat dzieci preferują zwykle takie kolory, jak czerwony, różowy, fioletowy, to później, bliżej okresu dojrzewania, preferują kolor zielony, żółty i beżowy. Dlatego też najlepszym wyjściem jest wykonanie akcentów kolorystycznych na poszczególnych elementach wnętrza, z zachowaniem neutralnego tła. Pozwoli to nie tylko zrównoważyć przestrzeń, ale także później łatwo rozstać się z tymi przedmiotami lub zastąpić je innymi na późniejszych etapach dorastania dziecka.

Rozbielone i przygaszone kolory.

Wielu projektantów wielokrotnie powtarza, że przy projektowaniu pokoju dziecięcego trzymanie się klasycznych stereotypów dotyczących płci jest oznaką złego gustu. Natomiast miękkie, jasne i ciepłe odcienie są znacznie korzystniejsze niż radykalnie zimny błękit czy ostry róż. Ale przesadzanie z „ciepłem” też nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza przy jasnych wersjach żółtego i pomarańczowego w obszarze łóżka. Żółte odcienie są zbyt energetyczne i mogą przeszkadzać w odpoczynku, ale na placu zabaw czy w żłobku będą bardzo przydatne. Jeśli Twoje dziecko naprawdę lubi różowy lub niebieski, wybierz miękkie, rozbielone odcienie tych kolorów. Wybierz róż z domieszką kremu lub brzoskwini, jeśli niebieski to z domieszką ciepłego odcienia.

Uzgodnij kolor z dzieckiem.

Bardzo ważnym punktem w projektowaniu pokoju dziecięcego jest to, aby dziecko naprawdę go polubiło. Dlatego jako projektantka szczerze radzę – koniecznie zapytaj swojego dziecka o opinię na temat koloru pomieszczenia. Ale jednocześnie zawsze oferuj opcje wyboru, do których możesz się skłonić. W rezultacie weźmiesz pod uwagę życzenia małego, ale tak ważnego członka rodziny, nie popełniając krytycznego błędu przy wyborze koloru. Pytanie „Na jaki kolor pomalować ściany pokoju dziecięcego?” nie ma sensu – bardziej poprawne jest sformułowanie tego w ten sposób: „Czy bardziej podoba ci się ta zieleń czy ta pomarańcza?”

Po więcej informacji  o urządzaniu pokoju dziecięcego oraz po inspiracje zapraszamy do artykuł “Projekt pokoju dziecięcego”.

Nasłonecznienie w pokoju dziecięcym.

Należy pamiętać, że lokalizacja pokoju względem stron świata również odgrywa ważną rolę. Ilość światła dziennego, czyli nasłonecznienia, jest bardzo ważna dla zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka: nieustannie przebywając w ponurym, nieoświetlonym pomieszczeniu maluch może odczuwać dyskomfort, senność i depresję. W związku z tym, jeśli okna pokoju wychodzą na północ lub zachód, dokonaj wyboru na korzyść jasnych i ciepłych kolorów, które dodają światła. Pokój z oknami na południe lub wschód  bardziej sprzyja zastosowaniu chłodnych odcieni.

Styl skandynawski w pokoju dziecięcym.

W dzisiejszych czasach w pokojach dziecięcych bardzo popularne jest wykorzystanie skandynawskiego stylu wnętrz: jest prosty i minimalistyczny, wykorzystuje przyjazne dla środowiska materiały, przytulne tkaniny i jasne kolory. Ale wielu projektantów i rodziców zastanawia się – czy skandynawski „chłód” bieli jest odpowiedni dla pokoju dziecięcego? Teraz nabiera rozpędu tak zwany „nowy” styl skandynawski, w którym głównym kolorem nie jest zwykła biel, ale zupełnie inne odcienie. Owszem, pozostają dyskretne i spokojne, ale nadają takiemu wnętrzu zupełnie nowy charakter, co jest bardzo korzystne dla pokoju dziecięcego. Może to być zielona szałwia, ​​łososiowa szarość, rozbielony cytrynowy i inne ciekawe kolory.

Może Cię również zainteresować artykuł  5 wskazówek, dzięki którym Twój dom będzie bezpieczny dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here