Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Przede wszystkim pragnie zagwarantować mu bezpieczeństwo. Dąży do tego przez 24 godziny na dobę, każdego dnia, a więc także podczas snu dziecka. Co zrobić, aby dziecko miało odpowiedni i bezpieczny sen?

Podstawą jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Powinna wynosić pomiędzy 18°, a 22°C. Drugim ważnym zaleceniem jest prawidłowe okrycie dziecka. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) nie można stosować pościeli, poduszek czy kołderek. Należy unikać wszelkich przedmiotów, które mogą zakryć drogi oddechowe, co może spowodować tzw. ”śmierć łóżeczkową”. Najlepszą formą okrycia będzie śpiworek niemowlęcy do spania. Aby wybrać odpowiedni należy skupić się na kilku ważnych kwestiach.

1. Tkanina, z której wykonano śpiworek dla niemowlaka musi być bezpieczna, czyli potwierdzona certyfikatem OEKO-TEX 100 klasy 1. Produkty takie były badane pod kątem obecności 100 najbardziej niebezpiecznych substancji. Certyfikat potwierdza, iż materiał jest wolny od środków, które są niekorzystne dla zdrowia człowieka.

2. Śpiworek nie może podrażniać skóry dziecku. Jego materiał powinien być ”oddychający” i trwały. Pozwoli to też na wielokrotne pranie. W tym przypadku jedną z najlepszych tkanin będzie bawełna.

3. Kolejną kwestią jest rozmiar śpiworka. Należy dopasować go do wzrostu dziecka. Za mały śpiworek dla niemowlaka ogranicza ruch jego nóżek, a za duży może spowodować zsunięcie się dziecka do środka. Rozmiar śpiworka jest oznaczony miesiącami, czyli 0-6, 6-12 czy 12-24 miesięcy.

4. Śpiworek powinien mieć odpowiednią grubość. Występuję w dwóch możliwościach – letniej i zimowej. Można spotkać również śpiworki całoroczne, ale lepszą opcją będą sezonowe. Różnią się one do siebie grubością i wypełnieniem. Oznaczenie TOG to zakres przenikalności termicznej. Wskaźnik wskazuje stopień grubości materiału w powiązaniu z temperaturą przestrzeni.

Śpiworek na lato nie zawiera dodatkowej ociepliny, a więc wskaźnik 0,5 TOG będzie najniższy. Jest on najcieńszy. Śpiworek 1 TOG między dwiema warstwami bawełny zawiera ocieplinę. Będzie on odpowiedni na jesień i wiosnę. Z kolei na śpiworku na zimę pojawi się oznaczenie TOG 2,5. Tutaj znajduje się najgrubsza warstwa ociepliny. Aby wybrać śpiworek na zimę najlepiej szukać na stronie bubaland.pl.

Podczas wyboru można zwrócić uwagę na wygląd śpiworka. Zazwyczaj kwiatowe, delikatne wzory przypisuje się dziewczynce, a motywy motoryzacyjne chłopcu. Wzór jednak nie determinuje podziału na płeć dziecka. Rodzice jednak kupują śpiworek, który pasuje do ich dziecka, a także podoba się im wizualnie. Może on też mieć różne kolory. Aby śpiworek był jedyny w swoim rodzaju, możliwe jest wykonanie personalizacji.

Kształt przypominający gruszkę pozwala na swobodny ruch dziecka. Dzięki czemu śpi ono bardziej komfortowo. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dziecko w śpiworku jest cały czas okryte. Zapięcie na suwak jest lepszym rozwiązaniem, gdyż umożliwia bezproblemowe zakładanie i zdejmowanie śpiworka. Zdecydowanie rodzice cenią sobie taki sposób odpinania, w szczególności w nocy.
Wszystkie wymienione cechy śpiworka pozwalają na poczucie bezpieczeństwa, a także lepszy sen dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here