Rozszerzanie diety to jeden z kamieni milowych w rozwoju dziecka. Zewsząd słyszy się o tym, że pierwsze 1000 dni malucha jest najważniejsze i wpływa na całe jego życie. Obok pytań o to, co podawać niemowlęciu, pojawia się kwestia, w czym podawać płyny? Kubek, bidon, a może butelka? Wszystko ma swoje plusy i minusy, a o nich przeczytasz poniżej.
Logopedzi są odpowiedzialni nie tylko za prawidłowy rozwój mowy, ale również dbają o to, żeby dziecko prawidłowo chwytało pierś lub butelkę, odpowiednio gryzło i używało języka. Z pozoru błahe czynności mogą zaburzyć naturalny rozwój aparatu mowy. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wspomóc niemowlę oraz jak nie szkodzić.
Co zamiast piersi – jak nauczyć niemowlę pić z butelki?
Niektóre mamy dobrowolnie decydują się na karmienie butelką. Inne z różnych powodów nie mogą karmić naturalnie, a jeszcze inne są zmuszone dokarmiać. Nie ma w tym nic złego! Na szczęście obecnie na rynku znajduje się mnóstwo akcesoriów do karmienia.
Chcesz nauczyć dziecko pić z butelki? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Wybierz butelkę najbardziej zbliżoną do kształtu piersi. Jeśli dziecko wcześniej ssało pierś, w taki sposób nie zaburzysz sposobu ssania, jakiego się nauczył.
- Dopasuj smoczek do wieku dziecka i rodzaju pokarmu. Odpowiednie oznaczenia znajdziesz na opakowaniach.
- Znajdź wygodną pozycję do karmienia. Trzymaj dziecko blisko siebie, patrz mu w oczy i nie zostawiaj samego podczas karmienia.
- Poproś tatę o pomoc. Dziecko może kojarzyć cię z karmieniem piersią. Podawanie butelki przez tatę będzie dla niego łatwiejsze do zaakceptowania.
- Zwróć uwagę na usta dziecka. Dziecko podczas jedzenia powinno obejmować cały smoczek, a jego wargi powinny być lekko wywinięte na zewnątrz.
- Naucz się prawidłowej techniki podawania butelki. Smoczek ma być skierowany w stronę noska, język pod smoczkiem, a butelka poziomo do ust dziecka, tak aby ono ssało, a nie połykało wlewające się mleko.
Karmienie butelką tylko z pozoru wydaje się proste. Na sukces wpływa wiele czynników, często niezależnych od mamy. Uzbrój się w cierpliwość. Tak jak ssania piersi, dziecko musi nauczyć się również ssania smoczka.
Co zamiast butelki?
Nie ma sensu wprowadzać butelki, kiedy regularnie rozszerzasz dziecku dietę. 8-9-miesięczne dziecko powinno potrafić rozdrobnić produkty oraz sukcesywnie połykać podane pokarmy. Jednak picie ze szklanki może stanowić sporą trudność dla niemowlaka – zwłaszcza jeśli to typ małej „Zosi Samosi”, która chce wszystko sama.
Na rynku istnieje wiele produktów do podawania płynów – bidon ze słomką, kubki niekapki, kubki 360 oraz kubki treningowe.
Bidon dla zaawansowanych
Bidon z silikonową słomką jest najbardziej rekomendowany przez grono logopedów. Uczy używania mięśni żuchwy, co usprawnia aparat mowy. Jednak bidon może być zbyt trudny dla początkującego malucha.
Kubek treningowy na początek
Kubki treningowe mają miękki ustnik, który wymusza naukę czynnego połykania napływającego płynu. Z uwagi na delikatny materiał, z którego go stworzono, zapewnia bezpieczeństwo małym ząbkom.
Kubek niekapek czy kubek 360?
Kubek niekapek to dobre rozwiązanie dla aktywnych rodzin, które sporo czasu spędzają w terenie. Bez obawy o to, że dziecko się obleje oraz czy zaleje ci zawartość torby, możesz zabrać taki kubek na wycieczkę.
Kubek 360 ma jedną dużą zaletę – uczy picia jak ze szklanki, jednak bez konieczności wycierania całego dziecka.
Pamiętaj, żeby dać dziecku swobodny dostęp do jego kubka. Niech samo zdecyduje, kiedy i ile chce wypić. Jednak nie dawaj kubeczka do zabawy. To utrwala złe nawyki i powoduje, że dziecko zamiast pić urządza sobie rozrywkę.