Opieka nad małym dzieckiem zawsze jest wyzwaniem. Dotyczy to zwłaszcza rodziców, którzy po raz pierwszy doczekali się maluszka i nie do końca zdają sobie sprawę z tego jak wyglądają realia zajmowania się na co dzień tak małym dzieckiem.

Większość osób, którzy po raz pierwszy zostają rodzicami, stara się czytać dodatkowe informacje na temat tego, jak odpowiednio zajmować się dzieckiem zaraz po narodzinach. Informacje te dotyczą zarówno karmienia, przewijania, jak i tego jak solidnie zabezpieczyć przestrzeń w której będzie przebywać dziecko. Jednakże dopiero w praktyce wychodzi na jaw to, jak wiele faktów i szczegółów pozostaje tak naprawdę niewiadomą.

Wtedy to często może dojść do sytuacji, kiedy rodzice niepotrzebnie wpadają panikę, ponieważ nie mogą odróżnić prawdziwie niepokojących objawów oraz tego, jak w rzeczywistości zachowuje się taki maluszek. Z pomocą jednak przychodzą bardziej doświadczeni rodzice wśród znajomych lub dziadkowie, którzy powinni pomóc rozwiać wiele niepewności.

Wśród wielu rzeczy, które mogą potencjalnie wzbudzać niepokój jest ilość snu jaka jest potrzebna dla małego dziecka. Choć zdecydowana większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że nowo narodzone dzieci śpią bardzo długo, to szczegóły na ten temat mogą być mniej jasne. Wszystko na temat snu dziecka oraz tego jaka jest jego prawidłowa długość zaczyna się dodatkowo komplikować gdy dziecko powoli dorasta.

Nieustannie mogą pojawiać się nowe pytania, takie jak to ile śpi roczne dziecko?

dziecko

Jest to odpowiedź, która co prawda jest często podawana w książkach dotyczących opieki nad małymi dziećmi, jednakże wciąż pozostaje kwestią bardzo indywidualną. Podobnie jak każdy dorosły, także i bardzo małe dzieci mają swoje własną osobowość i pewne zachowania, która rozwijają się już w niezwykle wczesnych miesiącach życia. Zatem nawet to ile śpi roczne dziecko zależy tak naprawdę od tego, z jakim dzieckiem ktoś ma do czynienia.

Zawsze jednak utrzymuje się powszechnie znany trend, a mianowicie, im starsze dziecko, tym mniej snu zaczyna potrzebować. U niemowląt ilość niezbędnego do prawidłowego rozwoju snu niekiedy sięga nawet 18 godzin na dobę. Jednakże to ile śpi roczne dziecko to według powszechnie podawanych oszacowań, nie więcej niż 14 godzin na dobę. W ciągu roku zatem dziecko niejako skraca swój sen o 4 godziny, co jest oczywiście bardzo dużą zmianą dla całego tryb życia. Jednocześnie jest to odzwierciedlenie dziesiątek zmian, jakie zachodzą w organizmie małego człowieka.

Pierwszy rok życia każdego dziecka jest jednym z najbardziej kształtujących i najważniejszych okresów w jego całym życiu. Praktycznie wszystko w jego organizmie, a zwłaszcza w mózgu, ulega bardzo fundamentalnym zmianom. Zmiany te niekiedy będą utrzymywać się aż do końca życia takiej osoby. Dlatego też tak ważne jest to, aby zadbać że rozwój dziecka na tym etapie będzie prawidłowy. Nic więc dziwnego, że wiele młodych rodziców przejmuje się kwestiami takimi jak to ile śpi roczne dziecko. Jest to pytanie, które dla bardziej doświadczonych rodziców może wydawać się zabawne, ale w oczach każdego kto zdaje sobie sprawę z wagi jaką powinno się kłaść na normalny rozwój na tym etapie, pytanie to jest jak najbardziej istotne i ważne.

roczne dziecko

Niezwykle istotna jest też ilość drzemek na jakie podzielony jest sen takiego małego dziecka. Jeżeli zatem chodzi o to ile śpi roczne dziecko, to zazwyczaj wygląda to tak, że w czasie dnia, dziecka takie ma około dwóch drzemek. Każda z nich trwa po trzy godziny. Natomiast noc dla dziecka trwa około jedenastu godzin. Teoretycznie roczne dziecko powinno być w stanie przespać całą noc bez częstego wybudzania się. Jednakże kwestia ta po raz kolejny, jest czymś co zależy od przypadku.

Każde roczne dziecko ma już rozwinięty swój indywidualny tryb życia. Zaczyna też rozwijać swoje upodobania i reaguje w konkretny sposób. Zatem to ile śpi roczne dziecko to pytanie, na które naprawdę trudno jest znaleźć solidną odpowiedź. Każdy rodzic powinien zatem przede wszystkim słuchać swojej intuicji i obserwować uważnie swojego malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here