Niezwykle zwinne, przez co trudne do złapania, do tego mało widoczne, bo pokryte srebrzystą łuską i niewielkie. Właśnie takimi cechami charakteryzują się rybiki cukrowe, tzw. srebrzyki. W jakich warunkach najczęściej bytują, czy stanowią zagrożenie dla domowników i jak się ich skutecznie pozbyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Skąd biorą się tzw. srebrzyki?
Te bezskrzydłe owady, które przypominają miniaturowe rybki, najlepiej czują się w warunkach, w których panuje ciepło i wilgoć. Świetnym miejscem ich bytowania są wszelkie pomieszczenia, w których niesprawnie działa wentylacja. Ich ulubionym lokum jest również łazienka, ale bez przeszkód mogą zadomowić się także w kuchni.
Co ciekawe, rybiki cukrowe są niezwykle wytrwałe i odporne na różne warunki. Czy wiesz, że bez pożywienia mogą przetrwać nawet rok? Na co dzień żywią się skrobią i cukrem, nie gardzą resztkami jedzenia, pleśnią, grzybami, a nawet papierem. Jeśli trzeba, zjedzą martwe owady, chociaż te większe i latające są dla nich samych zagrożeniem, dokładnie tak samo jak pająki.
Rybiki uwielbiają ciemne pomieszczenia, ale nie boją się światła. Nie tolerują za to niskich temperatur, nie będą rozwijać się ani rozmnażać, jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 17 stopni Celsjusza.
Rybiki cukrowe (Zygentoma) – zwalczanie
Ciekawostką jest to, że problem z tego rodzaju insektami pojawia się w warunkach mieszkalnych przede wszystkim zimą, kiedy odkręcamy ogrzewanie. Przyczyną ich pojawienia się może być również ogrzewanie podłogowe, które te owady wprost uwielbiają. Okazuje się, że chociaż rybiki cukrowe nie zagrażają ludziom, nie przenoszą bowiem żadnych groźnych chorób, to jednak ich bytowanie i rozmnażanie w mieszkaniach nie jest zbyt komfortowe dla mieszkańców. Lepiej je zwalczyć, aniżeli bagatelizować. Weź pod uwagę, że rybiki mogą zniszczyć domową przestrzeń, na przykład pogryźć dokumenty albo przedostać się do żywności trzymanej w kuchni.
Jak poradzić sobie z inwazją rybików? Do tego zadania lepiej podejść profesjonalnie. W sklepach z asortymentem do zwalczania rozmaitych owadów w domu znajdziesz bez problemu specjalistyczne preparaty. Szczególną uwagę zwracaj na to, aby ich stosowanie było jednocześnie całkowicie bezpieczne dla ludzi. Dostępne są środki przeciwko rybikom w płynach, aerozolach czy specjalne lepy na srebrzyki. Możesz zastosować także domowe sposoby, na przykład roztwór cukru pudru z kwasem borowym.
Zawsze najważniejsza jest jednak profilaktyka. Napraw wentylację w pomieszczeniach, jeśli takie prace są konieczne. Nie zostawiaj kropli wody w łazience ani resztek jedzenia w kuchni. Jeśli zauważysz rybiki cukrowe, reaguj natychmiast. Bagatelizowanie problemu może przyczynić się do ich prawdziwej inwazji. Im insektów będzie więcej, tym walka z nimi stanie się trudniejsza i mniej skuteczna.