Sen ma być kojący i regenerować dziecięcy organizm, ale niestety, zdarza się, że jest prawdziwą traumą. Aby ułatwić najmłodszym samodzielne zasypianie i zdrowy, spokojny sen bez zbędnego wybudzania się, rodzice powinni zastosować kilka sprawdzonych metod. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko przesypiało całą noc we własnym łóżku, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. 

Wyciszenie dziecka przed snem 

Minimum dwie godziny przed pójściem spać dziecko powinno się wyciszać. Niektóre bodźce przyniosą skutek wręcz odwrotny. Jak wesprzeć malucha w tym procesie? Kolacja powinna być podana przynajmniej dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Maluch nie powinien bawić się interaktywnymi zabawkami wieczorem. Odradza się słuchania głośnej muzyki, oglądania bajek, siedzenia z telefonem, a już na pewno grania na komputerze. Zamiast tego, dobrze jest przeczytać dziecku bajkę czy zaserwować przyjemną opowieść. 

Odpowiednio przygotowana strefa snu 

Projektanci, którzy zajmują się aranżacją domowej przestrzeni, potwierdzają, że urządzenie dziecięcego pokoju to ogromny problem. Na małej przestrzeni musi znaleźć się miejsce do nauki, zabawy oraz relaksu, co naprawdę nie jest proste. Okazuje się, że malec często ma problemy z zasypianiem poprzez rozkojarzenie. Rozpraszać go mogą zabawki, które znajdują się nieopodal łóżka, a nawet zbyt intensywny kolor ścian, jaki zastosowano w jego pokoju. 

Zaleca się, aby strefa snu była oddzielona od pozostałej części wnętrza. Warto, aby kolory były w niej stonowane, najlepiej zastosować minimalizm, ale w tej przytulnej wersji. 

Dobre łóżko dla dziecka 

Znaczenie ma nie tylko materac, na którym śpi dziecko. O ile przyjemniejsze będą sny, kiedy maluch przykrywa się kolorową pościelą, na której znajdują się atrakcyjne wzory albo wizerunek ulubionych bohaterów z kreskówek. Szeroki wybór pościeli dziecięcej znajdziesz na https://nyks.pl/posciel/dla-dzieci/160×200. Trzeba przyznać, że pościel dla dziecka z powodzeniem może stanowić również doskonały dekor całego pokoju i nierzadko jest wystarczającą ozdobą takiej przestrzeni. 

Rodzice powinni zadbać o to, aby pościel malucha była nie tylko kolorowa, ale również z najlepszego, antyalergicznego materiału. Należy też zwrócić szczególną uwagę na wkłady, które jednocześnie mają zapewniać optymalne ciepło, ale nie powinny być zbyt ciężkie. 

Co zrobić, kiedy dziecko boi się spać?

Najczęściej jest to okres przejściowy albo dziecko po prostu przyzwyczaiło się do spania z rodzicami. Warto zostawiać uchylone drzwi w dziecięcym pokoiku i zapalać lampkę z przytłumionym, ciepłym światłem. Można też towarzyszyć dziecku przy zasypianiu oraz zasugerować mu, aby do łóżka zabrał ulubioną przytulankę. 

Pamiętaj jednak, że trudności z samodzielnym zasypianiem czy wybudzanie się w nocy, to zawsze kwestia indywidualna, a takie zachowanie może mieć różne podłoże. Zdarza się, że wiąże się z traumą, a w jej zniwelowaniu pomocna okazuje się terapia u psychologa. Jeśli problem ze spaniem przedłuża się albo dochodzą do tego inne, niepokojące objawy, dobrze jest zainterweniować i udać się po pomoc do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here