Odpowiednie dobranie butów dla dziecka to kluczowa sprawa, która ma wpływ nie tylko na jego komfort i swobodną aktywność, ale również na zdrowie. I nie jest to tylko kwestia prawidłowego określenia rozmiaru. W końcu stopy to część całego układu ruchu, którego prawidłowe funkcjonowanie zależy od harmonijnego i zdrowego rozwoju jego poszczególnych elementów. Co powinien zatem brać pod uwagę przyszły rodzic? Podpowiadamy.

Buciki dla dziecka w zależności od wieku

Pierwszy pomysł, żeby zakupić buty dla dziecka, pojawia się najczęściej wtedy, gdy maluch stabilnie siedzi i korzysta już ze spacerówki. O ile zimą nóżki ukryte są w śpiworku, tak wiosną dyndają radośnie i pojawia się chęć, by je jakoś obuć. Wówczas rozwiązaniem może być zakup tzw. niechodków, czyli czegoś, co ma kształt bucika, ale nie nadaje się do chodzenia. Należy wybrać buty tego typu, które nie uciskają stopy w żadnym punkcie i umożliwiają ruch paluszków, które poruszają się niemal nieustannie. Obuwie powinno być również miękkie i oddychające.

Musisz również pamiętać, że tego rodzaju buciki pełnią raczej funkcję dekoracyjną i mają zapewnić komfort cieplny. Nie korzystaj z nich zbyt często, a w domu postaw na bose stopy lub luźne skarpetki (także antypoślizgowe). Gdy zrobi się cieplej, również nie bój się wyjść z dzieckiem w samych skarpetkach lub nawet bez.

Buciki na pierwsze kroki

Pierwsze kroki to zawsze dużo emocji – radość, że ten mały człowiek, który dopiero co pojawił się na świecie, już rozwinął się na tyle, że może iść tam, gdzie chce. Trochę melancholii, że oto kończy się bezpowrotnie pewien etap. Odrobina strachu, bo teraz trzeba mieć oczy dookoła głowy, przewidywać konsekwencje kolejnych kroczków i zadbać  o swoją kondycję fizyczną. Niemało konsternacji, bo teraz trzeba dobrać buty dla dziecka tak naprawdę, porządnie i odpowiedzialnie, a przecież rynek obuwia dziecięcego dosłownie pęka w szwach.

Buciki powinny być lekkie, elastyczne i antypoślizgowe. Muszą być również dopasowane w śródstopiu i mieć odpowiednio zabudowaną piętę, aby utrudniać jej przesuwanie się na boki. Przednia część buta musi być widocznie szersza od reszty, by dopasować się do kształtu małej stopy. Sam bucik powinien umożliwiać łatwe zmiany pozycji i towarzyszyć ruchom dziecka, a nie wpływać na nie. 

Sztywne i twarde buty uczą bowiem nieprawidłowych wzorców stawania i chodzenia, co może w późniejszym czasie wymagać korekcji. Firma Bobux wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, prezentując szeroką gamę obuwia dla małych podopiecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here