Widok dziecka czytającego książkę należy w dzisiejszych czasach do rzadkości. Coraz więcej nastolatków skupia się na świecie wirtualnych gier, całkowicie lekceważąc korzyści płynące z poznawania fascynujących lektur. A tych jest całkiem mnóstwo! Jak zachęcić malucha do czytania, by z czasem samodzielnie sięgał po książki?
Czytanie od najmłodszych lat
Chcąc zaszczepić u dziecka pasję do czytania książek, warto to robić od pierwszych miesięcy jego życia. Maluch już w pierwszych dniach może zapoznawać się z melodyjnością języka ojczystego, a z czasem, gdy ma już wykształcony odruch chwytania przedmiotów, rodzic może wspólnie z nim przeglądać kolorowe książeczki. Taka codzienna rutyna nie tylko doskonale wpływa na bliskość i zacieśnianie więzi, ale i wykształca naturalną ciekawość poznawania świata.
Czytam sobie – program wydawniczy dla dzieci
Kilkulatek, który podejmuje pierwsze próby samodzielnego czytania, powinien być wspierany przez rodziców i otoczenie. Na tę okazję został stworzony program wydawniczy do nauki czytania – https://czytamsobie.pl/. To program dedykowany uczniom klas pierwszych szkół podstawowych, którego główną rolą jest wyrabianie nawyku i pomoc w nauce czytania.
Książki objęte akcją podzielone są na poziomy, co pozwala dopasować trudność do stopnia zaawansowania dziecka. Dzięki temu samodzielne czytanie jest prawdziwą przyjemnością, którą dziecko wykonuje regularnie.
Idealna pora na czytanie
Jak wyrobić u dziecka nawyk sięgania po książkę? U młodszych dzieci optymalna pora na czytanie wypada wieczorem, przed pójściem spać. To wtedy maluch domaga się dobranocki, rymowanki lub ulubionej kołysanki. To idealny moment na wprowadzenie książek. Pozycje z dużymi literami i kolorowymi ilustracjami zachęcą nie tylko do wspólnego spędzania czasu, ale i do przeżywania przygód wraz z książkowymi bohaterami.
Rodzicielskie zainteresowanie
Dzieci chętniej sięgają po książki, jeśli mają w domu wzorce, z których mogą czerpać przykład. Jeśli rodzice przeglądają zazwyczaj kolorowe czasopisma i magazyny, niewielka jest szansa na rozpalenie czytelniczej pasji u swoich pociech. Widok czytającego rodzica utrwali u dziecka przekonanie, że to nie tylko doskonała rozrywka, ale i pasja, która poszerza zasób słownictwa, uczy logicznego myślenia i utrzymuje umysł na ciągłych obrotach.
Zachętą do czytania książek przez dzieci będzie zainteresowanie ze strony rodzica. Warto zadawać dziecku pytania dotyczące czytanych treści, interesować się jego opinią na temat zachowań bohaterów i toczyć wielowątkowe rozmowy. To utwierdzi dziecko w przekonaniu, że świat książek nie zawsze jest fikcyjny, a wiele treści ma przełożenie na codzienność, w której żyje.
Książki w zasięgu ręki
Swobodny dostęp do książek może przesądzać o zainteresowaniach dziecka. Jeśli sterta kolorowych lektur znajduje się wysoko na regałach, dziecko nie wykaże chęci do podjęcia samodzielnego czytania. Warto zorganizować dziecku domową biblioteczkę tak, by mogło do niej zaglądać i decydować, na którą z pozycji dziś się zdecyduje.