Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy samochodem jest najważniejsze, dlatego dla ich ochrony powinno się przewozić je w specjalnych fotelikach. Aktualne przepisy o ruchu drogowym dokładnie precyzują do jakiego wieku należy stosować fotelik i w jaki sposób go ustawić by spełniał swoją funkcję. Brak fotelika może skutkować otrzymaniem przez rodzica mandatu w wysokości 150 zł i naliczeniu 6 punktów karnych.

Kiedy konieczny jest fotelik dla dziecka?

Kryterium, które pozwala na ustalenie czy dziecko powinno podróżować w foteliku, jest jego wzrost. Do niedawana obowiązywała zasada wieku, która nakazywała przewóz w nich dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Obecnie odeszło się od tych ustaleń, przyjmując że w foteliki samochodowe są obowiązkowe dla dzieci, które nie mają jeszcze 150 cm wzrostu. Ich wiek i waga nie mają w tym przypadku znaczenia. Od zasady wzrostu jest jednak wiele wyjątków, o których warto pamiętać. Na przykład jeżeli nasza pociech nie mieści się w fotelikach oferowanych na rynku, a ma już 135 cm wzrostu i więcej, możemy zrezygnować z jego używania.

Foteliki samochodowe dla dzieci zazwyczaj mają kryteria wagowe i wiekowe pociech dla jakich można je stosować. Jeżeli ich mali użytkownicy nie spełniają tych wymogów, mimo że na przykład dzieci mieszczą się na siedzisku i są w stanie się zapiąć, to foteliki nie są one dla nich odpowiednie.

O czym powinniśmy pamiętać ustawiając fotelik?

Często zastanawiamy się jak ustawić fotelik samochodowy dla dziecka, przodem czy tyłem do kierunku jazdy. Istnieją wytyczne które dokładnie regulują tą kwestię. Dzieci do 13 kg, co odpowiada mniej więcej wiekowi 4 lat, należy przewozić tyłem do kierunku podróży, dlatego właściwym wyborem dla naszych maluchów będą foteliki RWF, zapewniając im właściwą ochronę. Natomiast dzieci powyżej 13 kg mogą podróżować przodem w pozycji siedzącej.

Jak wybrać wygodny i bezpieczny fotelik?

Przy wyborze fotelika musimy pamiętać, żeby dziecko mieściło się w przedziale wagowym, chyba że wybieramy modele I-Size, które można stosować bez względu na wagę pociechy. Przy zakupie fotelika powinno się kierować także doświadczeniem producenta w tworzeniu bezpiecznych i wygodnych modeli, które spełnią właściwie swoją funkcję ochronną w przypadku kolizji lub wypadku. W sklepie internetowym Kinerprams.pl znajdziemy szeroki wybór fotelików, które z łatwością dopasujemy do potrzeb naszych i naszego dziecka. Wysokiej jakości foteliki samochodowe polskich producentów zapewnią wysoki komfort i ochronę najmłodszych użytkowników podczas jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here