Schody na strych pełnią przede wszystkim praktyczne funkcje. Za ich pomocą powinniśmy móc łatwo i bezpiecznie dostać się na poddasze naszego miejsca zamieszkania. Dobierając konkretny rodzaj schodów, kierujemy się więc kryteriami czysto funkcjonalnymi. Wybór właściwych schodów może stanowić nie lada problem dla laików. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie rodzaje schodów na strych możemy znaleźć oraz po które z nich warto sięgnąć.

Składane schody na strych – czyli schody na lato i zimę

Strych i poddasze to miejsce szczególne. Zazwyczaj nie urządzamy w nich pomieszczeń mieszkalnych, z których domownicy korzystaliby na co dzień. Zdecydowanie częściej traktujemy je jako pomieszczenia o charakterze gospodarczym – jako tak zwaną graciarnię lub rupieciarnię.

Wynika to z prostego faktu. Strychy to miejsca chłodne, do których zimne powietrze z zewnątrz dostaje się zdecydowanie łatwiej i szybciej niż do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych. Zazwyczaj więc zależy nam na izolacji strychu od reszty gospodarstwa domowego, aby zabezpieczyć je przed utratą tak pożądanego zimą ciepła.

W wyborze schodów na strych podstawowym kryterium jest więc ich zdolność do izolacji termicznej. W tym celu korzysta się między innymi ze schodów składanych, które załamują się w 3 lub nawet 4 miejscach. Po złożeniu schody przyjmują taki kształt, że bez problemu mieszczą się we wnęce w suficie/podłodze. W rezultacie stanowią dodatkową barierę zabezpieczającą wnętrza mieszkalne przed utratą ciepła. Ocieplane schody strychowe są niezmiennie popularne od wielu lat.

Izolacja temperatury jest ważna nie tylko zimą, ale także latem. W okresie wysokich temperatur strychy nagrzewają się, a panujące w nich warunki są wyjątkowo nieprzyjemne dla domowników. Schody składane wpływają więc pozytywnie na warunki panujące wewnątrz domu także zimą. 

Inne rodzaje schodów na strych

Oprócz schodów składanych (nazywanych również segmentowymi), znaleźć możemy także inne ich rodzaje. Do tych popularnych należą schody nożycowe. Zgodnie z opinią użytkowników, są to schody zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu niż ich składane odpowiedniki. Szczególnie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach małych, w których wejście na strych nie powinno zajmować zbyt wiele przestrzeni. Dzięki temu stosowane są w tych miejscach, w których nie ma możliwości zamontowania schodów składanych.

Schody harmonijkowe również stosowane są w tych miejscach, w których niedostateczna ilość przestrzeni nie pozwala na inne rozwiązania. Schody takie składają się niczym harmonijka. Dzięki temu, po złożeniu zajmują wyjątkowo mało miejsce. Ponadto, są bardzo proste i szybkie w obsłudze.

Schody młynarskie to specyficzne rozwiązanie. Z pozoru, ten typ schodów przypomina zwykłą, drewnianą drabinę. Są jednak montowane na stałe, przez co – zyskują na stabilności, stając się bezpiecznym rodzajem wejścia na strych.

Wymienione powyżej oraz inne rodzaje schodów na strych znaleźć możesz w ofercie: 4iQ Group, sklepu internetowego specjalizującego się w dostarczaniu rozwiązań dla gospodarstw domowych i przydomowych ogródków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here