Właściwa higiena jamy ustnej jest niezbędnym elementem każdego dnia i rodzice już od najmłodszych lat uczą dzieci, jak powinny dbać o swoje zęby. Sklepy oferują różnego rodzaju szczoteczki dla dzieci, jednak wybór odpowiedniej może okazać się sporym wyzwaniem. Dobra szczoteczka do zębów malucha powinna posiadać kilka szczególnych cech. Na co więc zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Szczoteczka dostosowana do wieku dziecka

Aby szczoteczka dobrze spełniała swoją rolę, musi mieć odpowiednio małą główkę, która bez problemu zmieści się w jamie ustnej dziecka. Według dentystów główka powinna obejmować 1-2 ząbki. Duże znaczenie ma też dostateczna miękkość włosia. W wypadku szczoteczek dla dorosłych mamy do wyboru modele miękkie, średnie i twarde. Jednak jeśli chodzi o szczoteczki dla dzieci, włosie musi być bardzo miękkie i delikatne. Szkliwo małych ząbków i dziąsła są przecież bardzo wrażliwe, dlatego zbyt twarda szczoteczka mogłaby spowodować ból i podrażnienia. W sklepie internetowym dbamozeby.com oferowane są wysokiej jakości szczoteczki dla dzieci uznanych producentów. W opisie każdej z nich można znaleźć informację dotyczącą wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona. Dzięki temu rodzice nie muszą obawiać się, że wybiorą nieodpowiedni rozmiar do swojego malucha. Uchwyt szczoteczki dla dziecka też nie jest przypadkowy. Jeśli w grę wchodzi mycie pierwszych ząbków, które pojawiają się już około szóstego miesiąca życia, wtedy oczywiście to rodzice dbają o higienę jamy ustnej maluszka. Dlatego też szczoteczka musi być wygodna podczas trzymania, z dużym i poręcznym uchwytem, najlepiej wyposażonym w antypoślizgowe elementy. Natomiast kiedy dziecko ma już kilka lat, samo staje się operatorem szczoteczki. Jej uchwyt powinien więc być tak wyprofilowany, by dobrze leżał w małej rączce i zapobiegał zbyt silnemu naciskowi na dziąsła.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Trzeba przyznać, że niektóre dzieci unikają mycia zębów jak ognia i przekonanie ich do codziennej higieny sprawia niemało trudności. Co robić w takim wypadku? Należy postarać się jak najbardziej uprzyjemnić dziecku tą niezbędną czynność. Dobrym pomysłem jest chociażby zakup szczoteczki w jego ulubionych kolorach. Starsze dziecko na pewno bardzo się ucieszy, jeśli samo będzie mogło zadecydować w tej sprawie. Na stronie dbamozeby.com znajdziemy szczoteczki dla dzieci w żywych, wesołych połączeniach kolorystycznych, a także z pięknymi nadrukami na uchwytach. Użytkowanie takiej szczotki będzie dla dziecka dużo przyjemniejsze. Warto poszukać też innych praktycznych gadżetów, takich jak płyn barwiący szkliwo, czy specjalny chwytak na szczoteczkę z przyssawką. Wykazując się odrobiną pomysłowości, rodzice mogą sprawić, że mycie zębów przestanie kojarzyć się dziecku z przykrym obowiązkiem, a stanie się świetną zabawą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here