Jodła to drzewo znane ze swoich szerokich właściwości leczniczych. W medycynie naturalnej, jak i kosmetyce wykorzystywane są zarówno jej igły, szyszki, jak i pędy. Pomaga w chorobach układu oddechowego, walce z reumatyzmem, a także stresem. Zobacz, jakie cenne właściwości ma jodła.

Co wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce?

Jodła himalajska, jak i pospolita, a także inne jej odmiany wykorzystywane sa na wiele różnych sposobów zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. W przypadku medycyny naturalnej kluczowe są przede wszystkim igły i pędy, z których przygotowuje się różnego rodzaju preparaty, a także pozyskuje olejki eteryczne. W kosmetyce wykorzystuje się natomiast szyszki. Tonik uzyskany z nich domowymi sposobami ma m.in. działanie antyseptyczne i przeciwwirusowe. Dodatkowo nawilża skórę i ją regeneruje. Regularnie stosowane produkty z jej dodatkiem pozwalają także spłycić zmarszczki.

Prozdrowotne właściwości jodły

Pędy i igły jodły bardzo dobrze sprawdzają się przy walce z bólem gardła i reumatyzmem. Wykazują między innymi działanie przeciwzapalne, wykrztuśne. Z pędów i igieł jodły przygotować można napar, syrop, wywar, a nawet domowy olejek. Preparaty z jodły świetnie pomagają przy:

  • chorobach układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, płuc, ból gardła), łagodzą bowiem towarzyszące dolegliwości,
  • chorobach układu moczowego (przede wszystkim zapaleniu dróg moczowych),
  • bólach reumatycznych.

Jodła sprawdza się także w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przede wszystkim działa kojąco przy zapaleniu błon śluzowych, a także reguluje trawienie.

Jodła himalajska na stres

Wielu naturoterapeutów przekonuje, że jodła himalajska ma dodatkowy plus. Bardzo pozytywnie wpływ na układ nerwowy. Warto tutaj zaznaczyć, że wiele mieszanek bazujących na olejkach drzewnych wykazuje podobne działanie – pozwala się odprężyć, zapomnieć o otaczającym świecie, pozbyć się napięć mięśniowych. Już spacer pośród jodeł mają działanie odprężające, relaksujące. Nie zawsze jednak możesz sobie pozwolić, aby pójść do lasu. Z pomocą wtedy przychodzi olejek z jodły himalajskiej, który możesz dodać do dyfuzora lub wąchać bezpośrednio z buteleczki. Już kilka minut takiej praktyki pomoże złagodzić stres i da umysłowe wytchnienie.  Olejek z jodły himalajskiej pomaga otworzyć płuca i głęboko odetchnąć. To świetny dodatek do ćwiczeń oddechowych na stres. Możesz go stosować zawsze, natomiast genialnie sprawdzi się w trudnych sytuacjach, kiedy musisz na spokojnie zastanowić się nad kolejnymi krokami i rozwiązaniem problemu. Jodła himalajska minimalizuje lub usuwa oznaki zmęczenia, uspokaja, pomaga zregenerować siły. Stosowana wieczorem ułatwia zasypianie, lekko rozgrzewa, a zarazem rozluźnia mięśnie. Dzięki olejkom eterycznym albo gotowym mieszankom do rozpylenia relaksujący zapach lasu masz na wyciągnięcie ręki.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/akademiamalucha.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here