Wybór ubrań dla dzieci jest ogromny, dlatego zakup odzieży dla najmłodszych może powodować wiele trudności. Poza kwestiami wizualnymi warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Sprawdź, czym kierować się podczas kompletowania garderoby dla pociechy.

Praktyczne zakupy – jak wybrać odpowiednie ubrania dla dziecka?

Dzieci potrafią wyrazić swoje niezadowolenie ubiorem na różne sposoby. Starszaki, w przeciwieństwie do niemowląt, zakomunikują wprost, czy strój im odpowiada. Wybierając ubrania dziecięce, warto wziąć pod uwagę istotne detale, które są decydujące w kwestiach bezpieczeństwa i wygody pociechy.

Rodzaj materiału

Kluczowym aspektem przy zakupach odzieży dziecięcej jest materiał zastosowany do produkcji. Informacje o składzie znajdują się na metce odzieżowej. Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Należy unikać sztucznych materiałów, które mogą powodować bolesne otarcia, odparzenia i alergie. Dla pociech doskonale sprawdzą się ubrania wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny, która:

  • jest przyjemna w dotyku,
  • charakteryzuje się przewiewnością, 
  • odprowadza wilgoć na zewnątrz, 
  • nie powoduje alergii,
  • minimalizuje zagrożenie powstania podrażnień.

W składzie może występować dodatek elastanu, który sprawia, że ubranka są trwałe i odporne na różne warunki i uszkodzenia. Bawełna w połączeniu z niewielką ilością elastanu jest w pełni bezpieczna dla dzieci. Dobra gatunkowo tkanina zapewni dziecku najwyższy komfort noszenia i sprawi, że strój nie straci swoich walorów wizualnych. 

Krój i jakość wykonania

Dla najmłodszych kluczową rolę odgrywa komfort noszenia ubrań. Odpowiednio układająca się odzież dziecięca nie krępuje ruchów ani nie powoduje otarć. Kupując ubranka, warto zwrócić uwagę na to, czy są elastyczne, oraz czy zostały wyposażone w zapięcia ułatwiające ich zakładanie. Warto także zwrócić uwagę m.in. na grubość szwów na łączeniach oraz na umiejscowienie guzików – te elementy nie mogą sprawiać pociesze dyskomfortu. 

Uniwersalna kolorystyka

Ponadczasowe ubrania dziecięce łączą w sobie dobre gatunkowo materiały i wyjątkowe walory wizualne. Pastelowe kolory, w przeciwieństwie do jaskrawych, nie zagrażają najmłodszym. Mocne barwy ubranek są uzyskiwane poprzez stosowanie szkodliwych barwników, które mają niekorzystny wpływ na skórę dziecka. Dodatkowo sztuczne substancje mogą uczulać. 

Elementy ozdobne

Warto sprawdzić także, czy odzież jest wyposażona w różne dodatki. Maluch może w łatwy sposób oderwać cekiny, koraliki i małe guziki, a następnie włożyć je do buzi i się zadławić. 

Właściwy rozmiar 

Każdy element dziecięcej garderoby powinien być odpowiednio dopasowany – nie należy kupować ubrań na wyrost. Za duża odzież będzie ograniczała wygodę i powodowała zagrożenie podczas codziennych aktywności. Nie należy również kupować zbyt małych ubrań, ponieważ będą one krępowały ruchy i wpływały niekorzystnie na samopoczucie maluchów. Rozmiarówka najczęściej jest podana w dwóch wymiarach: wzrostu i wieku. Są to kryteria orientacyjne – warto pamiętać, że odzież poszczególnych producentów może nieco się różnić.

Dzieci szybko rosną – dlatego warto wyposażyć ich garderobę w dobrej jakości ubrania z możliwością regulacji. W sklepie internetowym Duendespace można znaleźć m.in. urocze culotty dziecięce, które rosną razem z pociechą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here