Od kiedy jesteś mamą nieustannie zamartwiasz się o przeróżne sprawy związane ze zdrowiem i rozwojem Twojej pociechy. Czy dziecko jest zdrowe, czy ma katar, czy jego kupki są prawidłowe, takie i inne tematy kłębią się w głowach świeżo upieczonych mam i nie tylko. Jak już dziecko jest starsze, dochodzą nowe zmartwienia. Wiadomo przecież, że kochasz swoje dziecko najbardziej na świecie i jesteś dla niego najlepszą mamą, nawet pomimo różnych niepowodzeń. Nie przejmuj się nimi i rób swoje. W końcu najważniejsze, co możesz dać swojemu dziecku to Twoja miłość.

Mama kocha dziecko bezinteresownie, a ono odwdzięcza się tym samym ze zdwojoną siłą. Na początku nie czuje różnicy między sobą a mamą. Tak właśnie jest – noworodek jest przekonany o tym, że stanowi część mamusi. Dla niego on i mama to jedno i ich świat jest nierozerwalnie połączony. Dopiero z czasem dziecko zaczyna nabierać przekonania i rozumieć swoją odrębność od mamy. Z czasem zaczyna być coraz bardziej samoświadome i samodzielne i wtedy przychodzi moment, w którym mama zaczyna tęsknić za tym malutkim puszkiem kłębuszkiem, który wcześniej był w nią nieustannie wtulony, dając jej miłość i odbierając od niej bezwarunkową miłość, opiekę i troskę. Mama od początku zastanawia się nad wieloma kwestiami, zwłaszcza jeżeli jest to jej pierwsze dziecko.

waga

Jednym z takich zagadnień jest to, ile powinno ważyć dziecko. Przede wszystkim, ważna jest waga urodzeniowa. Dzieci rodzą się różne, jedne są większe, inne mniejsze. Przyjmuje się, że waga pomiędzy 2,5 kg a 4,5 kg jest wagą prawidłową. Jest to więc całkiem spora rozbieżność. W pierwszych dobach życia dziecko traci na wadze i jest to zupełnie normalnym fizjologiczny stan, który nie powinien wzbudzać niepokoju, Ważne, żeby dziecko nie straciło więcej niż 10% swojej wagi urodzeniowej. Licząc wagę dziecka i jego przyrosty w pierwszym i w kolejnych miesiącach patrzy się właśnie na tą najniższą wagę spadkową i od niej wskazuje się, ile dzieciątko przybrało na wadze.

Maluchy przybierają różnie i jest to uzależnione między innymi od sposobu karmienia. Dzieci karmione piersią co do zasady przybierają wolniej, niż te karmione mieszanką. Istnieją jednak ustalone reguły, ile gramów na dobę powinno przybierać dziecko. Można też to przeliczać na tygodnie, jak komu wygodniej. W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko przybiera na wadze najszybciej i przyrosty te są znaczne. Może być to kilogram lub nawet ponad kilogram miesięcznie, czyli około 30 gramów dziennie. Wtedy wiadomo, że wszystko jest w porządku. W następnych miesiącach tempo przybierania na wadze spada i jest coraz mniejsze i mniejsze.

Dziecko nie przybiera też oczywiście codziennie tak samo

Można powiedzieć, że dziecko przybiera na wadze skokowo. Może być więc tak, że przez tydzień nie widać żadnego przyrostu, a nagle w ciągu jednego dnia pojawia się 100 gramów więcej na wadze. Jest to zupełnie normalna sytuacja. Zdarza się też, że dziecko nie przybiera tyle, ile powinno i wtedy rodzice się martwią. Trzeba jednak zachować spokój i pamiętać o tym, że przybieranie na wadze jest kwestią indywidualną, a taki maluch to nie robot i nie czytał tych wszystkich książek i nie zawsze postępuje zgodnie z instrukcjami.

dziecko

Przybieranie na wadze jest w pewnym stopniu uzależnione od genetyki, zatem jest odziedziczone po rodzicach lub dziadkach. Wysocy i szczupli rodzice nie powinni więc też niepokoić się tym, że ich maluch jest mniejszy, niż dziecko sąsiadów urodzone w tym samym miesiącu. Do oceny prawidłowości wagi dziecka stosowane są tak zwane siatki centylowe.

Zaznacza się na nich wiek dziecka i wagę dziecka, co tworzy wykres pokazujący jak waga wygląda w poszczególnym momencie i i jak kształtuje się jej wzrost. Przyjmuje się, że ta mieszcząca się pomiędzy 3 a 97 centylem, jest wagą prawidłową. Jeżeli Twoje dziecko jest na przykładowo 10 centylu oznacza to, że 10 procent dzieci ma w tym wieku mniejszą wagę, a 90 procent dzieci – wagę większą. Siatki te odnoszą się więc do statystyki i też nie muszą automatycznie oznaczać choroby, jeżeli dziecko znajduje się poza nimi.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/akademiamalucha.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here