Czyszczenie noska noworodka jest ciężkie, wymaga od nas dużej delikatności i wyczucia. Małe dziecko – a już na pewno noworodek – dużo bardziej cierpi mając katar czy zatkany nos niż dorosły człowiek. Noworodek nie wydmucha nosa w chusteczkę i koniec, musimy mu w tym pomóc a z pomocą przychodzi nam wiele sposobów i urządzeń.

Szczególnie jeśli ssie jeszcze smoczek, który zatyka mu usta. Rodzice często obawiają się czy zrobią to dobrze, nie chcą zrobić dziecku krzywdy. Musimy widzieć, że noski noworodków są delikatne i bardziej ukrwione. Jest wiele przyrządów, które pozwalają nam zrobić to w domu bez obaw o wrażliwy nosek dziecka. Jest kilka sposobów, którymi można czyścić dziecku nosek.

Rodzice wybierają najlepszy sposób dla dziecka i dla siebie, czasami można przecież próbować kilku sposobów aby wybrać dla dziecka najlepszy. Pamiętajmy, że przed odciąganiem musimy nawilżyć i rozrzedzić wydzielinę w nosku!
Aspiratory do noska dla dziecka są różnych rodzajów. Na rynku dostępne są aspiratory elektroniczne lub zwykłe, którymi musimy za pomocą swoich ust po prostu pociągnąć. Aspiratory na rynku są w cenie od 15 zł – do nawet ponad 100 złotych. Zależy w jaki aspirator chcemy zainwestować i jaki wybraliśmy. Warto poczytać opinie osób, które kupiły i używają danego urządzenia bo wiadomo, że nie ma lepszych recenzji niż opinie klientów, którzy mieli styczność z danym produktem.

Czyszczenie noska dziecka może odbyć się również za pomocą tak zwanej gruszki. Jest to najmniej inwazyjny środek jak dla mnie. Zaciskamy gruszkę, wkładamy do noska dziecka rurkę i puszczając gruszkę zasysa ona wydzielinę z nosa. Jest to bezbolesne, przynosi ulgę jeśli wydzielina nie jest zbyt gęsta.
Czyścić nosek dziecka możemy za pomocą roztworu soli fizjologicznej bądź wody morskiej. Można również kupić specjalny preparat dostępny w drogerii lub aptece.

noworodek

Czyszczenie takie powinno wykonywać się dwa lub trzy razy dziennie, ponieważ śluzówka powinna być nawilżona cały czas.
Jeśli słychać, że w nosku coś zalega można użyć takiego roztworu, preparatu i odciągnąć za pomocą aspiratora.

Dla starszych dzieci możemy używać aspiratora, który podłącza się do odkurzacza. Jednak na samym początku najlepiej właśnie rozpuścić trochę wydzielinę i dopiero odessać. Choć czyszczenie noska za pomocą odkurzanie może wydać się dość drastyczne ponieważ siła ssania odkurzacza jest naprawdę duża to nie musimy się o to martwić. Rurka jest specjalnie przygotowana do tego zabiegu, jest cieniutka – więc siła ssania spada. Jest to najszybszy i najlepszy sposób według mnie.

Można stosować inhalację z roztworu, który również nawilża i rozrzedza wydzielinę pozostającą w nosku dziecka.
Chociaż samo czyszczenie noska nie jest łatwe ponieważ dziecko przeważnie w trakcie tego zabiegu płacze, wierci się, krzyczy to bardzo pomaga w oddychaniu, poprawia komfort życia dziecka.

Musimy wiedzieć, że jest to konieczny zabieg higieniczny, który pomaga ochronić dziecko przed powstającym katarem.
Wiadomo, że dziecko nie będzie chciało z nami współpracować – starsze dzieci dużo gorzej reagują na to – małe możemy bez problemu przyzwyczaić do tego. Ważne, aby robić to systematycznie aby dziecko było przyzwyczajone do tego zabiegu i aby poprawić komfort jego samopoczucia.

Czyszczenie noska noworodka

Choć rodzice boją się często tego zabiegu, mają pewne obiekcje to jest to konieczne aby dziecko i rodzic czuli się komfortowo i zdrowo.
Musimy przełamywać pewne granice, nie chcemy przecież aby nasze dziecko cierpiało z powodu zwykłego kataru.

Pamiętajmy, że to co dla dorosłego człowieka jest rzeczą naturalnie czasami występującą dla małego dziecka – a już na pewno dla noworodka – może być czymś co na prawdę przeszkadza mu odkrywaniu nowego życia.
Najważniejszą rzeczą jest dbanie o zdrowie i higienę dziecka, dlatego musimy czasami przełamać się i pomóc. Za pierwszym razem zawsze jest trudno – ale później stanie się to normalną rzeczą w ciągu dnia dla rodzica jak i dla dziecka. Próbujcie nowych urządzeń i wybierzcie te, które będzie dla Was najbardziej odpowiednie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here