Pieluszki wielorazowe wracają do łask i dziś cieszą się coraz większym zainteresowaniem zwłaszcza wśród rodziców, którzy chcą dbać nie tylko o swoje dziecko, ale też o planetę. Jeśli zastanawiasz się nad ich zakupem, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego m.in. jak używać pieluchy wielorazowe, jak należy je prać i jak wybrać rozmiar, który będzie odpowiedni dla Twojego bobasa.

  1. Jaki rodzaj pieluszki wielorazowej wybrać?

Rozpoczynając swoją przygodę z pieluszkami wielorazowymi, warto zwrócić uwagę na ich różne rodzaje. Oprócz różnorakich wariantów kolorystycznych, w sklepach można znaleźć takie, które składają się z kilku rozdzielnych warstw (pierwsza jest paroprzepuszczalna, a kolejne to części chłonne) lub z systemem AIO (all-in-one, czyli wszystko w jednym), w których każdy element połączony jest na stałe. Większość rodziców wybiera pieluszki wielorazowe z kieszonką, które dzięki swojej budowie zapewniają dziecku komfort podczas poznawania świata. Warstwa zewnętrzna odpowiada za cyrkulację, wewnętrzna odprowadza wilgoć od skóry maluszka, a tzw. kieszonka na wkład chłonny znajduje się z przodu lub z tyłu pieluszki. Jest idealnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy niezawodnego produktu, który zminimalizuje wystąpienie reakcji alergicznej i zadba o skórę dziecka.

Jeśli poszukujesz ekologicznych pieluszek wielorazowych, zajrzyj na: https://bambiboo.eu/12-pieluszki-wielorazowe

  1. Jaki wybrać wkład chłonny?

Na początku warto skupić się na materiale, z którego może być wykonany wkład chłonny do pieluszki wielorazowej.

Świetną propozycją są na przykład wkłady z bambusem. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się zwłaszcza wśród dzieci o bardzo delikatnej i wrażliwej skórze – wkłady tego typu są bowiem bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, a dodatkowo minimalizują ryzyko powstawania bolesnych podrażnień. Jeśli chcesz mieć pewność, że skóra Twojego dziecka pozostanie sucha, wybierz wkłady 4-warstwowe, w przypadku których dwie warstwy wewnętrzne wykonane są z miękkiej mikrofibry, która zwiększa chłonność wkładu.

  1. Dostępne rozmiary

Chcąc używać pieluszek wielorazowych, należy wybrać ich odpowiednią wielkość. Na rynku dostępne są trzy rozmiary pieluszek – newborn, one size i XL. Pierwszy z nich został stworzony z myślą o najdrobniejszych maluszkach, ważących nie więcej niż 3 kg, zaś ostatni w rozmiarze XL, polecany jest starszym dzieciom. Najbardziej uniwersalne są pieluszki wielorazowe w rozmiarze one size, które idealnie sprawdzą się u dzieci od 5 do nawet 15 kg.

  1. Jak często przewijać maluszka?

Wymiana pieluszki wielorazowej, tak jak w przypadku tej jednorazowej, jest bardzo łatwa – wystarczy zdjąć zabrudzoną warstwę zewnętrzną razem ze zużytym wkładem ochronnym, a następnie wymienić je na świeżą pieluszkę. Częstotliwość zmian zależy od wieku malca oraz jego wrażliwości na wilgoć.

  1. Przechowywanie brudnej pieluszki wielorazowej

Przechowywanie zużytych wkładów i pieluszek wielorazowych nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać. Służą do tego nieprzemakalne torby zapinane np. na ekspres, dzięki czemu zatrzymają w środku nieprzyjemne zapachy. Wykorzystane pieluszki wielorazowe można też trzymać w specjalnym, szczelnym koszu.

  1. Pranie pieluszki wielorazowej

Przy praniu pieluszki wielorazowej, jak i wspomnianej wcześniej torby, trzeba pamiętać o użyciu delikatnych środków, stworzonych z myślą o najmłodszych – nie korzystaj z wybielaczy i produktów zawierających chlor. Optymalną temperaturą prania jest 40°, a płukanie pieluszki powinno odbyć się dwa razy, w zimnej wodze. Można ją też wysuszyć w suszarce bębnowej, jednak lepiej rozłożyć ją i wysuszyć w bardziej naturalny sposób.

  1. Wywabianie plam

Aby używana pielucha wielorazowa zachowała swój ładny wygląd i właściwości, warto zastosować się do kilku prostych reguł. Po pierwsze – zapierz plamę od razu. Po drugie – nie wybielaj! Może to wpłynąć na chłonność wkładów i samego otulacza. W zamian wystaw je na działanie promieni słonecznych. Odpuść też prasowanie, bo możesz utrwalić niechciane zabrudzenie.

  1. Dodatkowe akcesoria do pieluszek wielorazowych

Jest ich naprawdę wiele – zaczynając od różnorakich nakładek, kończąc na specjalnych zapinkach. Najbardziej przydatne są jednorazowe wkładki papierowe lub bibułki. Umieszczone pomiędzy pieluszką a skórą maluszka mają za zadanie zatrzymać wszelkie stałe nieczystości. Może to uchronić przed ciężkimi do usunięcia plamami.

  1. Od kiedy można używać pieluszek wielorazowych?

Niektórzy decydują się na ten krok już w pierwszym tygodniu pociechy, inni dopiero po kilku miesiącach. Wiedząc, jak używać pieluch wielorazowych, o wiele łatwiej podejmiesz tę decyzję. Dzięki dostępnej różnorodności łatwo je dostosować do potrzeb rodziców i ich maluszka.

  1. Dlaczego warto wybrać pieluszkę wielorazową?

Choć zakup pieluszek wielorazowych może początkowo wydawać się sporym wydatkiem (trzeba zaopatrzyć się w ich dużą ilość), to są one o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem od tych jednorazowych. Z każdym zużyciem trzeba ją wyrzucić, a przy pieluszce wykorzystane wkłady czy otulacze można wyprać. Używając pieluch wielorazowych, przyczynisz się do zmniejszenia ilości odpadów i oddasz wielką przysługę środowisku naturalnemu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here