Powrót do formy po porodzie często dla kobiet wiąże się z chęcią powrotu do wyglądu sylwetki sprzed ciąży. Warto jednak więcej uwagi skupić na aspektach zdrowotnych związanych z powrotem do aktywności fizycznej, a także seksualnej. Duże znaczenie w tym procesie odgrywa również kondycja psychiczna. Ze względu na to, że okres okołoporodowy i połóg nie należą do najłatwiejszych, dobrze jest mieć wsparcie specjalistki w tym temacie, czyli położnej.
Aktywność fizyczna w okresie okołoporodowym, ciąży i połogu
Ciąża i połóg nie są najlepszym okresem na wprowadzanie zmian w stylu życia, dlatego też rozpoczynanie aktywności fizycznej w tym czasie należy podejmować rozważnie, najlepiej w konsultacji z lekarzem ginekologiem i położną. Niemniej jednak, umiarkowany wysiłek, zarówno jako przygotowanie do ciąży, jak i porodu są jak najbardziej pożądane – pod kątem samopoczucia w ciąży, przebiegu porodu, jak i powrotu do formy po porodzie. Troska o ciało i sferę fizyczną po porodzie jest bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie. Należy podkreślić, że ćwiczenia wpływają korzystnie na przebieg połogu i regenerację ciała po porodzie – zarówno drogami natury, jak i po cięciu cesarskim.
Od jakich ćwiczeń zacząć po porodzie?
To pytanie najlepiej skierować do położnej i/lub fizjoterapeutki uro-ginekologiczej, a także do lekarza ginekologa. Tak jak różny może być przebieg ciąży i porodu, podobnie jest z połogiem. Tak więc, również aktywność fizyczna w tym okresie powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb i możliwości ciała. W pierwszych dobach po porodzie, jeszcze w szpitalu, można rozpocząć już ćwiczenia oddechowe, przeciwzakrzepowe, a także aktywizujące mięśnie dna miednicy. W dalszych dobach połogu ćwiczenia z reguły koncentrują się na wsparciu stabilizacji kręgosłupa, czyli tzw. core, w tym mięśni brzucha, a także bezpośrednio z nimi powiązanych – mięśni dna miednicy, które są narażone na duże obciążenie podczas ciąży i porodu. Ważnym elementem jest również praca z blizną po cięciu cesarskim, czy po nacięciu krocza – tutaj również pomocne może być wsparcie fizjoterapeutki uro-ginekologicznej i/lub położnej. Pracy z blizną nie należy odkładać na później, najlepiej uwzględnić ten temat już podczas konsultacji jak przygotować się na ciążę, by właściwą pielęgnację i autoterapię rozpocząć już w pierwszych dobach po porodzie.
Zdrowy powrót do formy po porodzie w Poznaniu ze wsparciem położnej?
Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy i szukasz tutaj położnej, możesz liczyć na dużo możliwości – zarówno prywatnie jak i na w ramach NFZ. W Poznaniu prywatna położna może udzielać opieki podobnie jak położna POZ – zarówno stacjonarnie w gabinecie ginekologiczno-położniczym, jak w warunkach domowych. Zależy więc to od indywidualnych potrzeb i decyzji, na co się zdecydujesz.
Położna stacjonarnie Poznań – Grunwald, Jeżyce
Zrozumiałe jest, że zarówno świeżo upieczone mamy, jak i mamy kolejnego dziecka, mogą potrzebować wyjścia z domu, by móc poświęcić uwagę i czas samej sobie. Dobrą okazją do tego może być wizyta prywatna u położnej. W Poznaniu jest to możliwe m.in. w Instytucie Mikroekologii, przy ul. Sielskiej 6, gdzie oprócz konsultacji z położną możesz np. mieć pobrany wymaz z pochwy do badań mikrobioty pochwy. Może być to przydatne, jeśli pojawią się dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego lub w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Wymaz z pochwy wykonywany w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, pozwala sprawdzić, czy w pochwie i szyjce macicy są obecne bakterie ochronne, a także mikooorganizmy chorobotwórcze – bakterie, grzyby, wirusy, czy pierwotniaki.