Dzieci bez wątpienia wymagają czasu i uwagi, nic nie jest w stanie zastąpić wspólnej zabawy i czasu spędzanego z rodzicami. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zapewnić pełną opiekę, ponieważ musimy posprzątać, ugotować obiad czy zrobić przelewy przy komputerze. W takich sytuacjach najczęściej poszukuje się pomysłów czym zająć malucha, aby mieć chwilę dla siebie i dopełnienie obowiązków. W takich momentach nie zawsze sprawdzają się zabawki czy klocki, którymi dzieci bawią się na co dzień. Najczęściej bowiem zajmą się nimi na chwilę po czym zaczną się nudzić. Warto w takim razie pomyśleć o tym, w jaki sposób zapewnić niebanalną zabawę.

Rodzice często przekonują się o tym, że sporym zainteresowaniem cieszą się rzeczy, które są na co dzień dla dziecka niedostępne. Można dać maluchowi garnki, drewniane łyżki, aby przekonać się jak wiele zadowolenia i frajdy mogą one sprawić. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się także spinacze do ubrań, które są kolorowe i przykuwają uwagę malucha. Rodzice też starają się dawkować dzieciom zabawki. Najczęściej część z nich chowają, aby dać je maluchowi okazjonalnie, właśnie wtedy kiedy zależy im na tym, aby jak najdłużej pobawił się sam.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się także segregowanie zabawek i wkładanie do różnych koszy. Dzięki temu można co jakiś czas dać dziecku koszyk z innymi zabawkami, co z pewnością wzbudzi jego zainteresowanie. Część rodziców dla świętego spokoju cały czas kupuje nowe zabawki, jednak z pewnością nie jest to odpowiednia metoda wychowawcza i raczej warto unikać takich rozwiązań. Warto pomyśleć o tym, aby malucha zająć czymś co rozwija jego umiejętności. Bez wątpienia będą to puzzle, które uczą logicznego myślenia.

Na każdym etapie rozwoju dostępne są różne warianty ze zróżnicowaną liczbą elementów i na różnym poziomie skomplikowania. Wybierając puzzle dla dziecka warto zwrócić uwagę, aby zawierały one ciekawe motywy, najlepiej ulubione postacie z bajek, ponieważ dzięki temu maluchy będą bardziej zainteresowane i będzie zależało im na tym, aby uzyskać całość obrazka. Zawsze dobrym rozwiązaniem mogą okazać się klocki drewniane, klocki lego czy na magnes, ponieważ zabawa z nimi również wymaga zaangażowania i czasami może pochłonąć malucha na dłuższy czas.

Jeśli rodzice widzą, że zabawki nie dają efektu, a maluch koniecznie chce brać udział w domowych pracach, warto mu na to pozwolić. Dzieciom można podarować na przykład zabawkowy odkurzacz, żelazko czy kuchnię. Dzięki temu będą mogły naśladować swoich rodziców. Taka forma spędzania czasu również jest bardzo atrakcyjna, ponieważ jak wiadomo, dzieci często chcą powtarzać czynności wykonywane przez rodziców, a mając do tego swoje narzędzia z pewnością będą dumne i poczują się docenione. Obecnie takie zabawki można kupić w marketach i nie są one bardzo drogie. Formą spędzania czasu cieszącą się sporym zainteresowaniem jest także piasek kinetyczny albo modelina.

Jeśli dziecko jest w odpowiednim wieku, aby mogło się bawić samo, również może wzbudzić zainteresowanie. Okazuje się, że sporą frajdą dla maluchów jest także malowane farbami. Rodzice nie zawsze się na to godzą, dlatego też jest to dla nich ciekawa forma spędzania czasu. Jeśli rodzice wiedzą, że potrzebują czasu dla siebie i nie chcą, aby dziecko im przeszkadzało, mogą wygospodarować kącik, aby dziecko mogło malować farbami. Należy podłożyć gazety, dać blok, farby, pędzle i szklankę z wodą, aby dziecko było naprawdę szczęśliwe. Część dzieci bardzo lubi także budować bazę. Można ją wykonać z koców i krzeseł, a w niej ulokować ulubione dzieci malucha. Bez wątpienia spędzi on tam większość dnia ciesząc się ze swojej kryjówki.

Sposobów na zajęcie dziecka jest naprawdę wiele, a tak naprawdę wszystko zależy od wieku, zainteresowań a także upodobań malucha. Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko i spośród wymienionych pomysłów będzie w stanie wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie. Dzięki nim z pewnością będzie można liczyć na kilka godzin spokoju, a maluch będzie zadowolony ze spędzonego czasu.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/akademiamalucha.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here