Zabawki drewniane są dobre dla dzieci i ich rozwoju. W przeszłości były często wykonywane ręcznie i przekazywane z pokolenia na pokolenie, gdyż są szczególnie trwałe. Ale jakie dokładnie są powody, dla których uważamy drewno za najlepszy materiał na zabawki? Podpowiadamy.

Drewniane zabawki są trwałe

Zabawki wykonane z drewna mają zdecydowaną przewagę nad tymi wykonanymi z plastiku lub innych materiałów: są twarde, a przez to trwalsze. Pękają tylko pod wpływem bardzo dużej siły — nawet kiedy dziecko na nie nadepnie — nie powinno ich uszkodzić. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, możemy przekazać je wielu pokoleniom.

Drewno to zrównoważony i bezpieczny materiał

Długotrwałe użytkowanie zabawek nie tylko oszczędza pieniądze, ale jednocześnie chroni środowisko. Potrzebnych jest ich po prostu mniej, a jeśli się zepsują, będą łatwe do utylizacji w sposób przyjazny dla środowiska. Bawiąc się drewnianymi zabawkami, już w młodym wieku dzieci uczą się, jak ważne są dla nas drzewa i natura. Zabawkami z drewna dzieci mogą bawić się bez obaw. Wiele części jest wykonanych z jednego kawałka i są tak duże, że nie mogą ich połknąć. Farby i oleje do nich używane spełniają wszelkie normy — oznacza to, że są odporne na ślinę i pot. Jeśli nasze dziecko włoży do ust zabawkę, nic się nie stanie.

Drewniane zabawki stymulują wyobraźnię dziecka

Jeśli zabawka nie mruga, nie wydaje żadnych dźwięków, nasze dziecko nie jest stymulowane przez bodźce zewnętrzne. W przypadku prostych przedmiotów wymagana jest wyobraźnia. Wymyślanie własnych historii pobudza kreatywność i umiejętności językowe dziecka. Chociaż podczas zabawy drewnem umysł naszego dziecka jest rozbudzony, materiał pomaga mu się zrelaksować. Na początku brzmi to paradoksalnie, ale jest to bardzo proste — dziecko wchodzi w tak zwany stan przepływu. W mózgu uwalniane są substancje przekaźnikowe, które odprężają i uszczęśliwiają. Bierne siedzenie przed telewizorem czy smartfonem to niestety przeciwieństwo tego stanu — mózg staje się ospały i potrzebuje coraz większej stymulacji.

Drewniane zabawki ćwiczą umiejętności motoryczne

Zabawa drewnianymi zabawkami wspiera zręczność i koordynację. Nasze dzieci będą trenować swoje umiejętności motoryczne np. na coraz wyższych wieżach. Oglądanie ich postępów jest imponujące dla dorosłych. Uczą one również cierpliwości. Przecież nawet najlepszemu budowniczemu wieże czasami się zawalają i muszą być odbudowywane. Duży wybór drewnianych zabawek znajdziemy na: https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/zabawki/drewniane-70559.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here